تبلیغات
ماساژور - ماساژ، آرامش شیرخوار و والدین

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 16 فروردین 1391

یکی از اولین حس هایی که در جنین قبل از 8 هفتگی به وجود می آید حس لامسه است که تکامل آن تا پس از تولد ادامه نمی یابد. در دوران بارداری جنین به وسیله مایع آمینوتیک که اطرافش را فرا گرفته با ضربان قلب مادر مورد نوازش لمسی قرار می گیرد که این خود به تکامل حس لامسه جنین کمک می کند.

پس از تولد شیرخوار با بغل شدن، ضربه ملایم به پشت، بوسیدن و نوازش شدن احساس راحتی می کند که والدین به طور غریزی آن را انجام می دهند. با در آغوش گرفتن و گرم کردن کودک احساس امنیت و موجودیت در محیط اطراف او ارتقاء می یابد. شیرخوار در آغاز زندگی قادر است در هر قسمت از بدن مانند صورت، دست ها و کف پاها لمس را حس کند لمس ملایم پشت و مالش دادن شکم به طور معمول سبب ایجاد آرامش در وی می شود و تحریکات دردناک مانند سر سوزن باعث عصبانیت شده و آرامش او را به هم می زند.

ماساژ در واقع یک پل ارتباطی بین والدین و شیرخوار است که از طریق لمس محبت آمیز ایجاد می شود و در اکثر فرهنگ ها قرن هاست که آن را انجام می دهند.

 فوائد و اثرات ماساژ شیرخوار

ماساژ شیرخوار فوائد بسیاری دارد که اهم آن عبارتند از:

ماساژ موجب دلبستگی بیشتر و محکم تر بین والدین و فرزند شده و این ناشی از تعامل و صمیمیتی است که طی ماساژ بین والدین و فرزند به وجود می آید.

ناراحتی و درد ناشی از دندان درآوردن، تجمع گاز در روده ها و دردها را تسکین می دهد.

با تقویت عضلات اطراف دهان و تحریک سیستم گوارشی و از طرفی تحریک اشتها، وزن گیری را سرعت می بخشد.

ماساژ از طریق تحریک پوست، سیستم عصبی را تحریک کرده و همچنین میلین دار شدن اعصاب را تسریع می بخشد و تکامل سیستم عصبی را افزایش می دهد. از طرفی با تحریک و ترشخ اندروفین ها در مغز سبب ایجاد آرامش در شیرخوار می شود.

ماساژ شیرخواران میزان تنفس را کمتر و عمیق تر می کند و سبب تهویه موثرتر و روان شدن ترشحات موکوسی شده و به خروج ترشحات کمک می کند.

ماساژ سبب ارتقای عملکرد سیستم ایمنی و در نتیجه افزایش مقاومت در برابر بیماری های عفونی می شود.

به دنبال تحریکات لمسی، آگاهی و جهت یابی شیرخوار تقویت می شود.

ماساژ سبب خواب عمیق و طولانی در شیرخوار شده و خلق و خوی او را در بیداری بهبود می بخشد.

شیرخوارانی که ماساژ را دریافت می کنند قادرند بهتر با استرس های وارد شده کنار بیایند و اثرات آن را کاهش دهند علاوه بر این ماساژ سبب برقراری یک زیر بنای پایدار برای تکامل عاطفی سالم می شود.

فوائد ماساژ برای والدین

ماساژ برای والدین و یا مراقبت کنندگان نیز خالی از لطف نیست:

اعتماد به نفس و اطمینان را، در انجام وظایف والدینی شان بالا می برد.

مهارت های والدین در امر مراقبت از شیرخوار را افزایش داده و تقویت می کند و سبب اعتباربخشی نقش والدین می شود.

استرس والدین شاغل را برای برقراری ارتباط با کودک کاهش می دهد.

به تشرح هورمون پرولاکتین از هیپوفیز مادر کمک می کند. پرولاکتین به ترشح شیر کمک می کند و همچنین سبب پرورش و ارتقای حس مادرانه می شود. در حالی که در پدرها عقیده بر این است که هورمون پرولاکتین تمایل برای حفاظت از شیرخوار و پرورش دادن او را تحریک می کند.

بنابراین ماساژ هم در حیطه روانی اجتماعی و هم در حیطه رشد فیزیکی و فیزیولوژیکی برای شیرخوار و همچنین والدین فوائد بی شماری دارد فوائد ماساژ مختص شیرخوران سالم نیست بلکه در شیرخواران کم وزن و زودرس که به مراقبت و اهمیت بیشتری نیاز دارند به علاوه شیرخوران کم وزن به علت شرایط خاص و بستری بودن در بخش های مراقبت های ویژه، دچار محرومت از لمس و حس مادری می شوند خود ضرورت دریافت تحریک لمس و ماساژ را نشان می دهد.

امروزه معادل کلمه ماساژ در مقوله مربوط به کودکان و به خصوص شیرخواران در معرض خطر، بیشتر از واژه تحریک لمسی حرکتی استفاده می شود و عقیده بر این است که تحریک لمسی حرکتی عصب واگ را تحریک کرده و سپس فرآیندهایی که به هضم مواد غذائی کمک می کنند فعال می شوند. عده ای دیگر بر این باورند که تحریک عصب واگ منجر به افزایش هورمون رشد و سپس تحریک حرکت رشد و فعالیت ترشحی معده ای و روده ای می شود و ترشح انسولین را افزایش می دهد.

شیرخورانی که تحریک لمسی حرکتی می گردند وزن گیری بهتری داشته و این در حالی است که در مقدار مصرفی شیر خشک و یا کیلوکالری دریافتی افزایشی مشاهده نمی گردد.

www.masajdarmani.blogfa.com

 
طبقه بندی: ماساژ کودک، 
ارسال توسط موسسه تحقیقات و پژوهشی ماساژ یانا
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما علاقه مند به گرفتن ماساژ در کجا هستید؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ