مرتبه
تاریخ : دوشنبه 16 اردیبهشت 1398
ماساژ نوزادان و شیرخواران یك جز مهم مراقبتی در جوامع مختلف است كه به صورت سنتی صورت می گیرد. برای هزاران سال است كه در بعضی كشورهای شرق آسیا از ماساژ در بزرگسالان و كودكان و شیرخواران استفاده می گردد. اما فقط در چند سال گذشته است كه محققین درصدد بررسی علمی و كشف و شناخت مزایا یا معایب استفاده از این روش سنتی برآمده اند.

ماساژ در واقع یك سری حركات منظم و ریتمیك است كه به طور موزون توسط یك شخص بر روی بافت های بدن به منظور اهداف خاصی اعمال می گردد و چنانچه با شیوه صحیح انجام شود تاثیرات سودمندی بر روی بافت های بدن از جمله اعصاب، عضلات و گردش خون عمومی و موضعی اعمال می كند. ماساژ می تواند استرس های وارده بر عضلات را كاهش دهد و به دفع مواد زاید كمك كند . ماساژ ترشح اندروفین ها را به همراه دارد و باعث ایجاد آرامش در فرد می گردد و در نوزادان تحریك لمسی حركتی، موجب كاهش استرس و كاهش ترشح هورمون كورتیزول می گردد. و حتی باعث كاهش افت درجه حرارت و كاهش عفونت در آنها می گردد.

یكی از مواردی كه ذهن محققین را به خود مشغول كرده است احتمال تاثیر ماساژ در رشد و نمو نوزادان و شیرخواران زودرس و هم چنین اثر بر الگوی خواب آن ها می باشد كه مطالعات معدودی در این زمینه صورت گرفته است ولی با نتایج ضد و نقیض همراه بوده است. بعضی از مطالعات تاثیرات مثبت ماساژ را در رشد و نمو و بهبود الگوی خواب نوزادان و شیرخواران تائید كرده اند و بعضی دیگر تفاوت معنی داری در مداخله با ماساژ مشاهده نكردند اما تاثیرات سودمند دیگر ماساژ از جمله برقراری ارتباط بهتر بین مادر و شیرخوار را نتیجه گرفته اند. در تحقیقی که نارنجی و روزبهانی در سال (1387) با عنوان: تاثیر ماساژ بر میزان رشد و الگوی خواب شیرخواران  انجام دادند، نتایج زیر حاصل شد:

افزایش میانگین وزن در نوزادانی که ماساژ دریافت کردند نسبت به گروهی که ماساژ دریافت نکردند بیشتر بود به طوری كه گروه ماساژ دریافت کنند روزانه 7 گرم وزن بیشتری اضافه کردند.

لی و همکاران (2000) در مطالعه ای بر روی شیرخواران 6 ماهه مشاهده کردمد ماساژ به مدت 15 دقیقه و 2 بار در روز باعث وزن گیری بیشتر نوزادان می شود. دیتر و همکاران (2001) در دانشگاه میامی با انجام سه نوبت 15 دقیقه ای در روز ماساژ بر روی نوزادان نارش مشاهده کردند ماساژ به طور معناداری باعث افزایش وزن در آنها می شود.

هم چنین ماساژ باعث كاهش استرس و كاهش ترشح كورتیزول در شیرخواران شده و اثر استرسورهای محیطی را تا حد زیادی مهار می كند. احتمالاً این اثر آرام بخش موجب بهبود الگوی خواب می گردد. از اینرو پیشنهاد می شود که مادران آموزش های لازم در زمینه ماساژ نوزدان را ببینند تا بتوانند به نوزادان خود در عملکرد بهتر خواب و افزایش وزن کمک کنند.

 منبع

نارنجی، فرشته، نسرین، روزبهانی. (1387). تاثیر ماساژ بر میزان رشد و الگوی خواب شیرخواران. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان. 9(4): 279-283.
طبقه بندی: ماساژ کودک، 
ارسال توسط موسسه تحقیقات و پژوهشی ماساژ یانا
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما علاقه مند به گرفتن ماساژ در کجا هستید؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic