1-تئوری کانال انرژی یا مریدین

یکی از معروفترین تئوری های مکانیسم عمل ماساژ  رفلکسولوژی (ماساژ بازتابی)، مفهوم مسیر انرژی یا مریدین است که در طب چینی قدیم استفاده می شد. مریدین ها مسیرهایی هستند که انرژی حیاتی و خون در آنها به گردش درمی آیند. در مسیر مریدین ها نقاط قابل دسترسی وجود دارند که این امکان را فراهم می کنند که انرژی متوقف شده جریان یابد که در واقع شبیه همان نقاط طب فشاری هستند. همچنین چندین مطالعه به بررسی ارتباط فیزیولوژیکی بین ماساژ بازتابی در مناطق خاص پا و ارگان مربوطه پرداخته اند که از آن جمله می توان به مطالعه سادمیر اشاره کرد. در این مطالعه با استفاده از سونوگرافی داپلر هنگام ماساژ بازتابی در منطقه کلیه در کف پا، مشاهده شد جریان خون کلیه نسبت به گروهی که ماساژ بازتابی دریافت نمی کنند، افزایش می یابد.

2-تئوری پیام عصبی

این تئوری بیان می کند که نقاط رفلکسی پاها همانند گیرنده های عصبی برای تمام اندامها ی بدن عمل می کنند. در این تئوری اعتقاد بر این است که فشار در پا باعث تحریک نورون های آوران و انتقال پیام از گانگلیا و طناب نخاعی به مغز می گردد. انگشتان دست و پا به لمس و فشار حساس هستند. چرا که تعداد بسیار زیادی گیرنده های مایسنر بر روی آنها واقع شده که پیام عصبی مربوط به لمس را به مغز انتقال می دهند. در بازگشت این پیام ها از طریق گانگلیا، طناب نخاعی و نورون های حرکتی به بخشهای عضلانی منتقل می گردد و بدن و ماهیچه ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

3-تئوری الكترومغناطیس

امواج آلفای مغز، مسئول هماهنگی مغز جهت عملکرد صحیط و مؤثر اندام های زیستی می باشند . احساس سلامتی و ثبات روانی به تعامل سیستم الکتریکی امواج مغز یا میدان های مغناطیسی که در نتیجه تشعشع زمین ایجاد می شوند، وابسته است. تصور می شود جریان از درمانگر سالم با سطح انرژی 8-14  هرتز به مددجو که سطط انرژی کمتر از 5-9 هرتز دارد تا زمانی که تعادل انرژی حاصل شود، انتقال می یابد. این حالت ممکن است توسط واکنش های آنزیمی، بهبود گردش خون و در نتیجه تغییرات موضعی در دمای پوست در حین تماس پوست به پوست تسهیل گردد.

4-تئوری کنترل دروازه ای درد

این تئوری مکانیسمی پذیرفته شده برای توضیح نحوه کنترل درد می باشد. این نظریه به بی دردی به واسطه تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست می پردازد. به نظرمی رسد ماساژ بازتابی نیز همچون دستگاه تنس  موجب مسدود شدن مسیر ورودی در درد می شود. از سویی برخی معتقدند که ماساژ بازتابی با آزاد شدن آندروفین و آنکفالین که هر دو تسکین دهنده های طبیعی برای مقابله با درد و افزایش دهنده خلق هستند، عملکرد خود را بروز می دهند.

5-تئوری منطقه ای ماساژ بازتابی

فیتزگرالد در سال 1971 چنین فرض کرد که بدن به 10 منطقه عمودی تقسیم شده و در هر طرف باید 5 منطقه مساوی قرار دارد که از ناحیه سر به انگشت شست می رسد ، با فشار بر روی انگشتان دست و پا در هر منطقه، درد در منطقه مربوط به آن تسکین می یابد.

 
طبقه بندی: ماساژ رفلکسولوژی، 
ارسال توسط موسسه تحقیقات و پژوهشی ماساژ یانا
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما علاقه مند به گرفتن ماساژ در کجا هستید؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic