مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398
به منظور انجام ماساژ رفلکسولوژی (بازتابی) ماساژ گیرنده باید در یک محیط آرام و دارای نهور ملایم، روی صندلی بنشیند یا به حالت درازکش اندکی پاهای خود را بالا بیاورد و سپس درمانگر در مقابل پاهای وی بنشیند. در نخستین ملاقات، رفلکسولوژیست توضیط مختصری درباره ماساژ بازتابی و اهمیت تعادل در بدن ارائه می نماید.

ماساژ گیرنده از نظر حساسیت یا درد در هر زمانی در طی ماساژ مورد بررسی قرار می گیرد. استفاده از دستان ماساژور بدون هیچ پوششی به سایر وسایل ترجیح داده می شود. به منظور جلوگیری از اصطکاک در تماس با پوست و ماساژ پاها می توان از مقدار کمی پودر تالک یا یک روغن، استفاده شود. شروع ماساژ رفلکسولوژی (بازتابی) با به کارگیری فشار و حرکات کلی تمام پا و قوزک پا می باشد که گردش خون را تحریک می کند. حرکت دادن مفاصل باعث فعال شدن فیبرهای عصبی با قطر بزرگ و گیرنده های مکانیکی مفاصل می گردد. این امر باعث ارسال پیام های حسی به سیستم عصبی مرکزی و موجب پاسخ بیشتر سیستم عصبی پاراسمپاتیک می شود.

ماساژ بازتابی بر پایه چهار تکنیک اصلی استوار است:

1-تکنیک شستی:

هدف از این حرکت ایجاد فشار مداوم و پیوسته بر روی سطح پاها یا دستهاست. مفاصل اول انگشت شست را بایستی خم و راست نمود و به این طریق بر روی منطقه مورد نظر حرکت نمود.

2- تکنیک انگشتی:

این تکنیک که با فشار کم انگشتان انجام می شود، موجب می شود تا به راحتی بر روی قسمت های فوقانی و کناری پا یا دست کار کرد زیرا پوست در این مناطق نازک بوده و فشار می­تواند باعث ناراحتی شود. این حرکت نیز با خم و راست کردن اولین مفصل انگشت اشاره انجام می شود. همواره نوک انگشت رو به جلو(نه به طرفین و عقب) حرکت می کند.

3-تکنیک قلاب کردن و حمایت کردن:

این رو معمولاً جهت کار بر روی مناطق خاص و عمیق تر که در آنها نیاز به کار بر روی ناحیه وسیعی وجود ندارد، کاربرد دارد. در این تکنیک شست را تا 90 درجه خم نموده و فشار مستقیم به داخل وارد می شود.

4- تکنیک چرخش بازتابی یا چرخش حول یک نقطه: برای انجام این تکنیک، در حالی که انگشت میانی یک دست دقیقاً روی نقطه رفلکسی قرار دارد، با دست دیگر، مچ پا حول عقربه های ساعت و یا خلاف آن به میزان 360 درجه می چرخد؛ بنابراین فشار قطع و وصلی در نقطه تماسی بین پای در حال چرخش و انگشت میانی ایجاد می گردد.

 


وبلاگ ماساژور مرجع علمی و آموزشی ماساژ در ایران

 

 
طبقه بندی: ماساژ رفلکسولوژی، 
ارسال توسط موسسه تحقیقات و پژوهشی ماساژ یانا
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما علاقه مند به گرفتن ماساژ در کجا هستید؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic