مرتبه
تاریخ : جمعه 27 اردیبهشت 1398

به طور کلی آروماتراپی به سه  روش 1-انتشار هوایی 2- استنشاق مستقیم 3- استفاده موضعی بر پوست استفاده می شود. در روش انتشار هوایی عطر روغن در هوا انتشار می یابد؛ این روش با هدف ضدعفونی کردن فضا صورت می گیرد. در روش دوم فرد به طور مستقیم روغن تبخیر شده را استنشاق می کند که این روش معمولا برای ضدعفونی کردن مسیر تنفسی و نیز به دلیل مزایای روانی استفاده می شود. در روش موضعی هنگام ماساژ، حمام و یا ضمن پوست درمانی از روغن های معطر به طور معمول استفاده می شود.


www.massajor.irhttps://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQNF3IJNQBdDh8Rt6BhvKZKmh1YkJXl80ElJrS3bkiPeG6G85S-

سازوکار اثرگذاری آروماتراپی بر بدن

به منظور توضیح اثرات اسانس ها دو سازوکار اساسی ارائه شده است: 1-تأثیر  رایحه بر مغز به ویژه سیستم لیمبیک از طریق حس بویایی، 2-اثرات فارماکولوژیک مستقیم اسانس.

اعتقاد بر این است، هنگامی که مولکول های اسانس استنشاق می شود بخشی از مغز که در ارتباط با بو است، سیستم بویایی را تحریک می کند. این سیگنال ها به سیستم لیمبیک مغز که محل کنترل احساسات و عواطف است و سیستم عصبی و هورمونی را تحت تأثیر قرار می دهد منتقل شده و بر میزان ضربان قلب، استرس، فشارخون، تنفس، حافظه، هضم و سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد. در حالت دوم زمانی که اسانس به صورت موضعی بر روی پوست مالیده می شود باعث فعال شدن گیرنده های حرارتی و از بین بردن میکروب ها و قارچ ها می گردد به طوری که این مولکول های کوچک معطر به آسانی از طریق پوست جذب شده و وارد جریان خون می شوند و سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند.

www.massajor.ir


www.massajor.ir مرجع علمی و آموزشی ماساژ در ایران
طبقه بندی: آروماتراپی، 
ارسال توسط موسسه تحقیقات و پژوهشی ماساژ یانا
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما علاقه مند به گرفتن ماساژ در کجا هستید؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic