مرتبه
تاریخ : یکشنبه 2 بهمن 1390

● چرا ماساژ می دهیم؟

یادگیری و انجام ماساژ کودک، کار بسیار ساده ای است. چند وسیله کوچک لازم داردو هیچ هزینه ای در بر ندارد، مگر مقداری وقت. منافع دراز مدت و کوتاه مدت آن برای کودکان زیاد است و از طرف دیگر والدین نیز با ماساژ بچه ها ارتباط مثبت و خوبی را با آن ها برقرار خواهد کرد.

● منافع ماساژ برای کودکان

۱) احساس امنیت

ارتباط جسمی بین کودک و یکی از والدینش، احساس عشق و علاقه و ارزش را در او تقویت می کند و این احساس، به رشد عزت نفس و اعتماد به نفس در کودک می انجامد.

۲) سلامت و تندرستی کل بدن

تحقیقات نشان می دهد: کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می شوند، کمتر از آن هایی که تماس محبت آمیز با والدین شان ندارند گریه می کنند یا بیمار می شوند. ماساژ، گردش خون را بهبود می بخشد و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند. همین طور کمک می کند که مایع لنفی در سرتاسر بدن پخش شود و مواد مضر نیز از بدن دفع گردد. ماساژ، درد و نشانه های بعضی از ناراحتی ها و بیماری های مزمن را تسکین می دهد. راحتی و آرامش را افزایش می دهد و به نوزادی که دایم گریه می کند، آرامش می بخشد.

۳) رشد جسمی

ماساژ، خودآگاهی از جسم را افزایش می دهد و عضلات را محکم و مفاصل را منعطف می کند. بدین ترتیب برای کودکان نارس( کودکانی که زیر وزن طبیعی به دنیا می آیند یا آن هایی که نیازهای ویژه ای دارند ) منفعت ویژه ای دارد.

۴) مهارت اجتماعی

با لمس کودکتان، چگونگی برقراری ارتباط را به او آموزش می دهید. ماساژ به شما کمک می کند ارتباطی غیر کلامی با کودک تان برقرار سازید و این موضوع باعث افزایش ارتباط زود هنگام شما با کودک خواهد شد در نتیجه کم کم عزت نفس و توان برقراری ارتباط اجتماعی در کودک پدید خواهد آمد.

● منافع ماساژ برای والدین

۱) آرامش و راحتی: وقتی کودک تان را ماساژ می دهید، کاملا ً بر او متمرکز می شوید و با او تعمل برقرار می کنید. طبق تحقیقات، گزارش شده که خود والدین نیز از این تعامل لذت می برند و احساس آرامش می کنند.

۲) حساس شدن نسبت به کودک: اگر کودک را از آن طور که دوست دارد نوازش کنید یا فشاری به او وارد آورید که حس کند عصبی یا ناراحت هستید، او در این حالت قادر به ابزار احساس خود نخواهد بود. از این رو خود شما باید با نگاه به عکس العمل های او، آن ها را تفسیر کنید. با این روش می آموزید که از روی حرکات کودک منظور او را بخوانید یا درکش کنید، وهمین مسئله باعث افزایش مهارت های شما در نگهداری از او می شود.

۳) ایجاد اعتماد به نفس: والدینی که نسبت به فرزندان شان حساسند، دوست دارند نسبت به انجام نقش ها و وظایف خود اطمینان پیدا کنند. ارتباط جسمی ناشی از ماساژ و تماس با کودک، در والدین نیز احساس آرامش و اطمینان ایجاد می شود.

۴) ایجاد ارتباط بین والدین و کودک: ارتباط غیر کلامی که همراه ماساژ کودکتان برقرار می کنید،جرقه ارتباطی تعاملی و دو طرفه را روشن می کند. تا آن جا که این ارتباط می تواند در آینده نیزبین هر دوی شما برقرار و ادامه داشته ابشد. ماساژ، طی زمانی مشخص و به صورت منظم داده می شود و می تواند بین شما و او صمیمیت و نزدیکی ایجاد کند.

● آمادگی برای شروع ماساژ

بهترین زمان برای ماساژ کودک تان زمانی است که او بیدار و با نشاط است. وقتی او را بقل می گیرید، تحت تأثیر خلق و خوی شما قرار می گیرد. پس باید با خودتان نیز احساس آرامش و آسودگی کنید. هر نوع زیورآلاتی را که دوست دارید بیرون آورید و ناخن های تان را به اندازه کافی کوتاه کنید تا پوست لطیف کودک نخراشد. هر چیزی را که لازم دارید دور خودتان قرار دهید تا وقتی ماساژ را شروع می کنید بر حرکات دست تان یا هر چیزی که کودک دوست دارد تمرکز داشته باشید.

● استفاده از روغن

▪ چرا نباید از روغن استفاده کرد؟

تماس پوست با پوست، رشد و نمو مطلوب را افزایش می دهد. پس درک کودک و ماساژ بدن برهنه او. راهی برای تقویت و پیشبرد این مسئله است. روغن کمک می کند تا دستان شما به آرامی روی بدن کودک حرکت کند. هم چنین به شما اجازه می دهد تا حرکت ماساژور را تدریجا ً محکم تر کرده و مدت بیشتری، بدون این که وقفه ای ایجاد شود، او را ماساژ دهید. روغن، پوست را مرطوب می کند و این کار باعث جلوگیری یا به حداقل رساندن خشکی پوست می شود.

● کدام روغن؟

از روغن بادام یا کنجد استفاده کنید. این روغن ها بوهایی ملایم دارند، سریع جذب پوست می شوند وپوست را تغذیه می کنند. در صورت امکان روغن طبیعی را انتخاب کنید. روغن های طبیعی کمتر از روغن های مصنوعی پوست را تحریک می کنند. در کشورهایی که ماساژ کودک به صورت سنتی وجود دارد، استفاده از روغن بستگی به مفید بودن و قابلیت دسترسی به آن دارد. افرادی با فرهنگ های آسیایی و آفریقاییکه در غرب زندگی می کنند، ترجیح می دهند از روغن هایی استفاده کنند که آماده و قابل دسترسی است و به روغن های مناطق خودشان شباهت دارد، مثل روغن زیتون.

● آن چه برای ماساژ نیاز دارید

▪ یک اتاق گرم: کودکان وقتی برهنه هستند، سریع گرمای بدن شان را از دست می دهند، روغن نیز باعث کاهش حرارت بدن می شود، در نتیجه اتاق باید به اندازه کافی گرم باشد تا کودک تان احساس آرامش کند. ۸۰ درجه فارنهایت (۲۰ درجه سانتی گراد) دمای ایده آل اتاق است. اما اگر با لباس آستین کوتاه احساس سرما نمی کنید، گرمای شما برای ماساژ مناسب است.

▪ برنامه ریزی درست و معقول: کودک را در فاصله بین دو بار شیر خوردن، وقتی سر حال است ماساژ دهید. اگر بلافاصله بعد از شیر خوردن او را ماساژ دهید، ممکن است باعث ایجاد تهوع و استفراغ در وی شود. بنابراین دست کم یک ساعت صبر کنید. اگر ماساژ نزدیک به نوبت بعدی شیر دادن او باشد، ممکن است در طول ماساژ دادن گرسنه اش شود و بی تابی کند.

▪ زمان: اوایل برای ماساژ دادن کل بدن ۲۰ تا ۳۰ دقیقه را در نظر بگیرید. عجله کردن یا انجام آن بین فعالیت های دیگرتان شاید بی فایده باشد و منجر به بی تابی کودک شود. وقتی که هر دو به ماساژ خو گرفتید، وقت کمتری را می توانید صرف این کار کنید.

▪ فضای آرام و ساکت: اگر به عنوان مثال صدای تلویزیون و رادیو مزاحم تان نباشد، هر دوی شما از ماساژ لذت می برید؛ چه نوزاد که ماساژ داده می شود و چه شما که ماساژ میدهید. هک لذت می برید، هم کم کم به طور مؤثری به یکدیگر عادت خواهید کرد. شما از این پس، نسبت به کودک تان مسئول هستید و باید به این مسئله که به چه چیزی علاقه دارد و چه چیزی مورد علاقه او نیست، توجه کنید.

● حاشیه ها

▪ یافته های یک تحقیق

در استرالیا پدران و فرزندانی که به وسیلۀ ماساژ با یکدیگر تماس داشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند تا میزان ارتباط این تماس، بر رابطه پدر_فرزندی ارزیابی شود. به یک گروه از پدرانی که برای اولین بار پدر شده بودند، نشان داده شد که چگونه نوزاد چهار هفته ای خود را ماساژ دهند. ان گاه از آن ها خواسته شد که این کار را تا پایان مدت تحقیق ادامه دهند. گروه دیگر، یعنی گروه کنترل گروهی که در آن پدرانی بودند که نوزادشان را ماساژ نداده بودند، نیز مورد آزمایش قرار گرفتند. تحقیقات به این نتیجه رسید که کودکان ۱۲ هفته ای که پدران شان آن ها را ماساژ داده بودند و با آن ها از طریق نگاه، لبخند و صدا ارتباط برقرار کرده بودند، نسبت به پدران و نوزادانی که در گروه کنترل قرار داشتند، واکنش هایشان همراه با توجه و تمرکز بیشتری بود. هم چنین رفتار دوری گزینی از پدران در آن ها کمتر دیده می شد. در پدران این بچه ها هم تمایل به تماس و ارتباط روزانه بیشتری با فرزندان شان مشاهده شد. ماساژ کودکان به پدران و کودکان اجازه می دهد که از تماس پوست با پوست_ که غالبا ً مادران هنگام شیر دادن آن را تجربه می کنند_ لذت ببرند، ولی پدران اغلب متوجه این مسئله نیستند. آن ها با ماساژ کودکان شان حالات و واکنش های کودکان را درک کرده و برای نگهداری از آنان اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند.


http://forum.iransalamat.com/طبقه بندی: ماساژ کودک، 
ارسال توسط موسسه تحقیقات و پژوهشی ماساژ یانا
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما علاقه مند به گرفتن ماساژ در کجا هستید؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic