مرتبه
تاریخ : دوشنبه 10 بهمن 1390

 

41- فاکتورهای موثر در میزان جذب اسانس به داخل پوست عبارتند از: درجه حرارت و هیدراتاسیون پوست، سلامت(integrity) پوست،ماهیت چربی دوست(Lipophilic)اسانس ها، تعداد فولیکولهای مو، ضخامت پوست و بستن ناحیه ای که اسانس در آنجا بکار میرود.

42- اسانسهایی که روی پوست بکار میروند قادرند عضلات و مفاصل را تحت تاثیر قرار دهند و ممکن است اثر ضد التهاب یا مسکن داشته باشند، دردهای عصبی را برطرف نمایند، اثر گرم کننده یا سرد کننده داشته باشند، اسپاسم های عضلانی را کاهش دهند و به درمان بیماریهای مختلف عضلانی اسکلتی کمک نمایند.

43-اسانسها طیف وسیعی از اثرات را روی پوست اعمال میکنند از اثرات ضد التهابی مانند اسانس بابونه آلمانی(German chamomile)تا اثرات التیام بخش (Vulnerary) مانند اسانس Helichrysum .

44- روغنهای نباتی(vegetable oil)را روغنهای حامل(Carrier) یا روغنهای پایه(Base)نیز مینامند و برای رقیق کردن اسانس ها جهت کاربردهای پوستی مورد استفاده قرار میگیرند. این روغنها مواد مغذی ارزشمندی را برای پوست فراهم میکنند و به ابقای سلامت، تون و خاصیت ارتجاعی پوست، کمک مینمایند. بهترین روغنهای حامل مورد استفاده برای ماساژ؛ روغنهایی هستند که ارگانیک و تصفیه نشده باشند یا کمترین عملیات روی آنها صورت گرفته باشد.

45- بکار بردن روغنهای حامل دارای کیفیت بالا، تصفیه نشده و ارگانیک؛ مواد مغذی ارزشمندی را برای پوست تامین میکنند که از پوست حمایت و آنرا تغذیه نموده و عملکرد پوست را افزایش میدهند. ویتامینهای A وD وE ، بتا - کاروتن، لسیتین و اسیدهای چرب ضروری(Essential fatty acids= EFAs) از جمله این مواد مغذی هستند.

46- روغنهای گیاهی(Herbal oils)از خیساندن گیاهان دارویی در روغن آفتابگردان یا روعن زیتون بدست میآیند. شایعترین روغنهای گیاهی مورد استفاده در ماساژ عبارتند از: آرنیکا، همیشه بهار(calendula) و هوفاریقون(St.Johns'wort). روغنهای گیاهی را میتوان با رقت 20% همراه با سایر روغنهای حامل بکار برد.

47- پنج نوع اصلی پوست عبارتند از: پوست طبیعی(Normal)، چرب یا مستعد آکنه(Oily or acne prone)،خشک(Dry)،حساس(Sensitive)و مسن/بالغ(Aging/mature).برای هر نوع پوست میتوان اسانسها و روغنهای حامل زیادی را مورد استفاده قرار داد تا ظاهر و سلامتی همه جانبه پوست را موجب شوند.

48-آروماتراپی از طریق بویایی(Olfactory aromatherapy)به معنی استفاده از حس بویایی و آرومای منحصر بفرد اسانسهای مختلف و تاثیر آنها روی سیستم اندوکرین؛ سیستم عصبی خودکار و ساقه مغز می باشد. با استفاده از حس بویایی؛ اسانس ها میتوانند روی سلامت فکر/احساس و نیز سلامت جسم/فیزیولوژی بدن تاثیر داشته باشند.

49- هنگامی که یک آرومااستنشاق یا بوئیده میشود توسط اپی تلیوم بویایی دریافت و در اینجا به یک ایمپالس عصبی تبدیل میگردد. این ایمپالس عصبی به پیاز (bulb)بویایی و سپس از طریق راه(tract)بویایی به ناحیه لیمبیک مغز میرسد.

50- سیستم لیمبیک، که به مغز احساسی(emotional brain)نیز معروف است؛از آمیگدالا(amygdala)، تالاموس قدامی،هستهaccumbense ، هیپو تالاموس، سپتوم، هیپوکامپ( شاملcingulate gyrus وparahippocampal gyrus ) تشکیل شده است.

51-آمیگدالا مسئول اختصاص دادن مفهوم احساسی به یک آروما میباشد و همراه با هیپوکامپ در ایجاد خاطره آروما نقش دارد. تعدادی از وظایف و ماموریتهای هیپوتالاموس عبارتند از:مرکز کنترل کننده فعالیت سیستم عصبی خودکار، تجلی و بیان خاطرات، تنظیم درجه حرارت بدن، کنترل عملکرد سیستم اندوکرین، تنظیم وضعیت خواب / بیداری ، حس گرسنگی / تشنگی و ظهور رفتارهای جنسی. هیپوکامپ در یادگیری و خاطره نقش دارد.

52- به نظر میرسد پاسخ های احساسی ما به یک آرومای اختصاصی بجای اینکه ذاتی باشد، آموختنی است. فاکتورهایی که ممکن است واکنش عمومی ما نسبت به یک آرومای اختصاصی را تعیین نمایند عبارتند از: 1- تجربه قبلی آن آروما یا یک آرومای مشابه،2- وضعیت احساسی ما هنگام مواجهه با آروما خواه به عنوان آرومای مطلوب درک شود یا نامطلوب،3- محیطی که در آن آروما منتشر شده است.

53-استرس یا پاسخ های استرسی عبارت است از پاسخ بدن به هر نوع مطالبه از آن. عوامل ایجاد کننده استرس(stressor)ممکن است خارجی یا داخلی باشند همچنین ممکن است به صورت حاد( کوتاه مدت)،حاد تکرار شونده در روز (episodic) یا مزمن تظاهر نمایند.صرف نظر از نوع استرس، استرس میتواند تاثیر منفی روی بدن داشته باشد و باعث ایجاد یا بدتر شدن تعدادی از بیماریها گردد.

54- با توجه به تاثیر آروما روی ناحیه لیمبیک بویژه هیپوتالاموس، آروماتراپی یک ابزار مفید برای کاهش استرس و تخفیف اختلالات مرتبط با استرس است.

55-همراهی آروما با خاطره(Aromatic memory-based association)احتمالاًدر حمایت مداوم برای بهبود بیمار نقش دارد لذا درمانگر باید همان درمان موثری را که در ماساژ بکار برده برای استفاده بیمار در منزل نیز تجویز نماید.

56-استشمام موجب اعمال تاثیرات اسانسها روی سیستم تنفسی و سیستم لیمبیک میشود.همه روش های بکار بردن اسانسها در آروماتراپی، از روغن ماساژ گرفته تا انتشار(diffusion) اسانسها در محیط،دارای این دو اثر هستند.

/021dr.com
طبقه بندی: آروماتراپی، 
ارسال توسط موسسه تحقیقات و پژوهشی ماساژ یانا
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما علاقه مند به گرفتن ماساژ در کجا هستید؟
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

طراحی سایت

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic